2024/7(July)/14
يكشنبه، ۲۴ تير ۱۴۰۳

تاریخچه

روستای یساقی

 

کشور: ایران
استان: گلستان
شهرستان: گرگان - کردکوی
بخش: بخش مرکزی
دهستان: سدن‌ رستاق شرقی
نام محلی: ایساقی

۳۶٫۸۲۵۵۵۶°شمالی - ۵۴٫۲۴۱۱۱۱°شرقی

 

جمعیت:  ۴۰۹۳ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت:  ۵٪- (۵سال)
کد آماری:  ۰۲۱۲۰۴
پیش‌شمارهٔ تلفن:  ۰۱۷۳۳۲۸

 

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۴٬۰۹۳ نفر (۱٬۳۷۸خانوار) بوده‌است.

جمعیت تاریخی
سال جمعیت
۱۳۸۵ ۴٬۴۹۰
۱۳۹۰ ۴٬۳۰۸ ۴٫۱ ٪ −
۱۳۹۵ ۴٬۰۹۳ ۵٫۰ ٪ −

تاریخچه

کهن‌ترین سند پیرامون روستای یساقی متعلق به دوران شاه عباس صفوی و پیرامون بخشیدن مالیات این مردم این روستاست. این سند در موزه گرگان نگهداری می‌شود. متن آن چنین است.

هوالرحیم شاه عباس الحسینی

مقصود از تحریر این تقریر آنکه مبلغ چهار تومان که مقرری جماعت یساقی ولایت استراباد داده می‌شد و داخل جمع ولایت مذکوره بود به طریق سرشمار و خانه شمار از جماعت مذکوره می‌گرفته‌اند و مراعی و مواشی ایشان منظور نمی‌شد… آن دو معنی موجب تفرقه ایشان گردیده از وطن جدا شده بودند بنای به ترفیه حال ایشان و تصدق فرق همایون <مبلغ مذکور بدیشان بخشیده شد که من بعد از ایشان نستانند و آنجه مراعی و مواشی ایشان شود بطریق شمار مال ستانند توقع از حکام گرام آنکه بر این موجب عمل نمایند و تغییر دهنده به لعنت خدا گرفتار باد

اطلاعات آماری قدیم یساقی و پیشینکلاته

این قسمت به عهده کلانتری مرجوع می‌شود: سدن، انجیل آب، اوجابن، زنگی محله، سعدآباد قلندرمحله، آزادمحله، حشام آباد، لمسک، ورسن علیا، ورسن سفلی، للدوین، حیدرآباد سیدمیران، حاجی‌آباد، اسبومحله، کفشگیری، سرکلای جلو، شموشک، یساقی، پیشینکلاته، اسلام‌آباد شاهده، دنگلان، شوریان، نامن، قاسم‌آباد، مفیدآباد، گرجی محله، الوار، چارده، النگ، مهترکلاته، کردمحله (کردکوی)، بالاجاده، کلامو، چغر، میاندره، قلعه محمود، سرکلاخراب شهر.

جمع خالصه دیوانی استرآباد بیشترش از جمع سدن رستاق به عمل می‌آیند. هوایش در بعضی جاها از شهر استرآباد گرم تر است. کلیه اراضی سدن رستاق از جمله اراضی یساقی و پیشنکلاته و حومه بسیار قابل و حاصلخیز است و زراعتش شلتوک و پنبه و جو و گندم و ماش و غیره است. اغلب بنایش با چوب و بیشتر رعایا در کمه زندگی می‌کنند. کمه بنایی است که از چوب برپا می‌کنند و دور او را از چوب و ترکه با شاخ‌های مو پیچیده و روی آن گل مالیده و پوشش آن‌ها از گالی که چکن باشد پوشانده و ابداً آب ریزش ندارد. هر مردی از دهات یساقی و پیشینکلا یک یابو بارکش دارد و اغلب خانه‌ها اسلحه دارند و مردم سدن رستاق در مجموع از استرآباد رستاق معمول ترند.

برداشت از کتاب استرآباد (جرجان)(گرگان)

یساقی رعیتی است. آب شرب از قنات است. مالک آنجا سادات شهری و تعداد نفوس آن ۲۲۴ نفر است. خانه‌دار ۲۰ باب انفاس ۸۰ نفر مرد زن دار ۲۰ نفر زن شوهر دار ۲۱ نفر مرد بی زن ۹ نفر زن بی شوهر ۳ نفر پسر صغیر ۱۴ نفر دختر کبیر ۵ نفر دختر صغیر ۱۷ نفر

پیشنکلاته رعیتی است. ازمال وارثه محمدخان کردمحله‌ای، آب شرب از یک رشته قنات است. دهی است مخروبه که سرحد یساقی واقع شده‌است. تعداد نفوس آن ۴۹ نفر است.

برداشت:گرگان زمین (گرگان نامه)

مؤلف :مسیح ذبیحی

 

 

مناطق دیدنی یساقی

 

شاه تپه

آثار بدست آمده از غار «هوتو» و «کمربند» در شاه تپه یساقی حکایت از زندگی ماقبل تاریخ دارد. در تاریخ طبرستان از ورود آریایی‌ها و وجود تمدن پیشرفته غار هوتو و کمربند سخن رفت در همین دوران تمدن شاه تپه یساقی (۱۶ کیلومتری غرب گرگان) نیز شکوفا بوده که عده‌ای از مورخین و باستان شناسان آن را متعلق به عصر نوسنگی می‌دانند. در گرگان حدود ۳۱۰ منطقه و تپه باستانی به ثبت رسیده‌است که شاه تپه یساقی یکی از مهم‌ترین آنهاست. آثار بدست آمده از آن‌ها حکایت از تمدن ماقبل تاریخ دارد. یعنی حدود ۵۰۰۰ سال پیش این آثار توسط هیئت مختلف خارجی (فرانسوی، سوئدی و آمریکایی) کندوکاو و کشف شده‌است. عده‌ای هم معتقدا شباهت‌های زیادی بین آثار تورنگ تپه و شاه تپه یساقی و گنج تپه خردین قزوین وجود دارد. به سال ۱۳۱۱ شمسی یک هیئت باستان‌شناس سوئدی که به سرپرستی پروفسور «ج. آرن» رئیس مدرسه «آن توروپولوژی» سوئد در شاه تپه یساقی آثاری بدست آورد از جمله ۱۱ جمجمه از شاه تپه یساقی متعلق به ۴۵۰۰ سال پیش با مشخصات لیکسفال به اندیس ۷۲ تا ۷۹ بود.

آب بندان

این آب بندان که از دو قسمت تشکیل و در کنار شاه تپه یساقی قرار دارد، وسعت آن ۳۵ هکتار می‌باشد. در تمام ایام سال در کنار طبیعت زیبای شاه تپه و درختان انار وحشی، جلوه خاصی به یساقی بخشیده‌است. همه روزه پذیرای اهالی و دیگر قشرها از جاهای دیگر می‌باشد.

 

 

یساقی مرکز دهستان سدن‌رستاق شرقی

یساقی مرکز دهستان سدن رستاق شرقی می‌باشد که در سال ۱۳۶۶ از طرف دولت وقت تأسیس گردید. مصوبه مذکور به شرح ذیل می‌باشد.

ایجاد و تشکیل تعداد ۴ دهستان شامل روستاها، مزارع و مکان‌ها در شهرستان کردکوی تابع استان مازندران ۱۰/۴/۱۳۶۶

۱۳۶۶٫۰۴٫۱۰ - .۲۱۶ت۸۴۹–۱۳۶۶٫۱۰٫۱۳ استانداران و فرمانداران & وزارت کشور

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۶۶٫۴٫۱۰ بنا به پیشنهاد شماره ۳۳٫۱٫۵٫۵۳ مورخ ۱۳۶۶٫۱٫۶ وزارت کشور به استناد ماده ۱۳ قانون تعاریف و ضوابط‌تقسیمات کشوری مصوب تیر ماه سال ۱۳۶۲ مجلس شورای اسلامی، در اجرای ماده ۳ قانون مزبور و تبصره‌های ذیل آن و ماده ۳۱ آیین‌نامه اجرایی قانون‌مذکور تصویب نمودند:

در شهرستان کردکوی تابع استان مازندران تعداد چهار دهستان شامل روستاها، مزارع و مکان‌ها در محدوده جغرافیایی معین مطابق با کروکی و نقشه ۱٫۲۵۰٫۰۰۰ضمیمه که ممهور به مهر دفتر هیئت وزیران است به شرح زیر ایجاد و تشکیل گردد.


۱ - دهستان سدن‌رستاق شرقی به مرکزیت روستای یساقی مشتمل بر تعداد ۱۳ روستا، مزرعه و مکان به شرح زیر:

۱ - اسلام‌آباد شاده، ۲ - چقر، ۳ - دنگلان، ۴ - درودمحله، ۵ - زراع محله، ۶ - غلام‌اباد، ۷ - گرجی محله، ۸ - محمدآباد، ۹ - مفیدآباد، ۱۰ - مهتر کلاته، ۱۱- میاندره، ۱۲ - نامن، ۱۳ - یساقی

 


سامانه قوانین و مقررات

قابلیت ارتقاء یساقی از روستا به شهر

فرماندار کردکوی به همراه معاون خود، بخشدار مرکزی و رئیس شورای شهرستان وبخش و هیئت همراه در بازدید از روستای یساقی که مرکز دهستان سدن‌ رستاق شرقی می‌باشد از سالن ورزشی و طرح هادی اجراشده و قابل اجرا و آببندان و منطقه گردشگری شاه تپه بازدید کرد و از روند اجرایی و اعتبارات این پروژه‌ها مطلع شد.

فرماندار کردکوی اولین اولویت این روستا را تبدیل به شهر دانست و افزود: این روستا باتوجه به وسعت و جمعیت پتانسیل و نیروی انسانی منابع مالی و سبقه و زیرساخت‌ها ی موجود ویکی از روستاهایی که نقش زیادی را در اوایل انقلاب برای جوانان مذهبی داشته و پایگاه امنی بوده و می‌باشد و با توجه به بخشنامه جدید دولت ومجلس از روستا تبدیل به شهر شود.